Skip to content

Зашто се не обнављају градски тргови? Ружне фасаде кваре изглед Сремске Митровице

Градске власти Сремске Митровице деценијама не препознају значај и туристичку атрактивност Трга Ћире Милекића, Трга Светог Стефана и Житног трга, заштићених културно-историјских целина, чије фасаде из 19. века пропадају представљајући опасност по пролазнике.

Фотографија: Редакција Кораци

И поред сталне медијске пажње и указивања на проблем камен спотицања константно је непостојање градске одлуке о суфинансирању трошкова у обнови фасада, код оних објеката где се ради о етажној својини, где власници немају средстава за реконструкцију фасада.

Такође, том одлуком било би обавезујуће и санкционисано препуштање фасада зубу времена, код власника кућа који изнајмљују локале у центру града по позамашној суми бутицима, апотекама, продавницама телефонске опреме, одбијајући да средства уложе у реконструкцију дотрајалих фасада, које не само да руже изглед центра града, већ и представљају опасност по пролазнике.

Није реткост да падају громаде малтера или читави делови зграде, док отпадање црепова при налетима ветра за шетаче центром града представља потенцијалну опасност.

Фотографија: Редакција Кораци

-Трг Ћире Милекића, Трг Светог Стефана и Житни трг представљају заштићене просторно културно-историјске целине од великог значаја. Куће су грађене крајем 18. и почетком 19. века са елементима барока и грађанске архитектуре. Завод поседује пројекте свих грађевима на трговима и прописује захтеве за њихову реконструкцију, који се односе на боју и изглед фасаде, ширину прозора, као и изглед кровне конструкције. Ту се наше ингеренције завршавају, јер Завод не располаже средствима за њихову обнову, нити можемо власнике кућа на градским трговима натерати да их обнове, каже Љубиша Шулаја, директор Завода за заштиту споменика културе у Сремској Митровици, напомињући да је доста фасада протекле деценије ипак обновљено, док се најугроженији објекти још увек налазе на Житном тргу.

Туристичка атракција, којом се може подичити мало који војвођански град и понос Митровчана, градски тргови деценијама чекају на дуго најављивану, али до сад непостојећу, посебну градску одлуку која би несавесним власницима прописала обавезну обнову фасада, али и одредила учешће града у трошковима, као што је случај са европским и градовима суседних земаља.

Тиме су везане руке и грађевинској инспекцији, која редовно обилази угрожене објекте на градским трговима и издаје решења о њиховој санацији, али узалуд.

Како се углавном ради о етажној својини више власника тешко постижу договор о плаћању поправки, као што је случај са кућом првог митровачког градоначелника Ћире Милекића на Житном тргу, која деценијама незаустављиво пропада.

Ради се о грађевини с краја 19. века изграђеној у стилу неоренесансе богато украшеној декоративном орнаментиком.

Због опасности по пролазнике, отпадања делова атике и балкона градска грађевинска инспекција у више наврата давала је налоге за санацију, те ограђивала део тротоара испред објекта.

Како је овде реч о етажној својини више власника, као и социјалним становима у приземљу, већ неколико година чека се на именовање управника објекта, пошто су из надлежне градске управе стигла уверавања да ће Град Сремска Митровица преузети финансирање обнове фасаде.

Ауторка: Нарциса Божић

Comments

Latest