Skip to content

Упозорење! Језера опасна за купање, два утапања, на десетине случајева дављења!

Црни биланс бележи се крајем овог лета на фрушкогорским језерима и рекама!

Фотографија: инстаграм @razglednica_srbije

Сотско језеро код Ердевика однело је два живота, на Бешеновачком, познатијем као Бели камен у последњем моменту спашена су три купача, док су на митровачким Брионима спасиоци у Сави интервенисали двадесетак пута!

Неуређене и по купаче опасне дивље плаже, годинама уназад неодговорно и за сад, несанкционисано, рекламирају никад бројнији инфлуенсери, блогери, престонички, али и локални портали, позивајући непримереним епитетима „нетакнути бисери Фрушкогорја”, „сремски Малдиви”, „рај за туристе”,…
Свих 16 фрушкогорских језера су вештачка, акумулациона, мала, окружена природом језера, погодна за пецароше, али како су без спасилачких служби, небезбедна и забрањена за купање.

Највише жртава годинама уназад односи вештачко језеро Бели камен код сремског села Бешеново, настало престанком експлоатације камена од стране тадашње Беочинске фабрике цемента, коју је 2002.године купила француска компанија „Лафарж”.

Сваког лета злокобно језеро азурне боје, дубине 57 метара прогута неопрезне купаче. Ове године посетиоци језера у последњи моменат од сигурне смрти спасили су тројицу купача, који су скакали са литице у воду, док су се прошле године двојица утопила.

Из „Лафаржа” редовно су у летњим месецима путем медија упозоравали да Бели камен није за рекреацију, купање и одмор, да није реч о плажи, већ руднику и бившем небезбедном копу БФЦ.

Такође, компанија је о проблему неовлашћеног уласка на приватни посед редовно обавештавала и тражила помоћ од стране ПУ Сремска Митровица.
На улазу у језеро постојале су и табле са натписима упозорења о забрани приласка, које су несавесни посетиоци и житељи околних села, који ту остварују нелегалну добит од изнајмљивања сунцобрана, лежаљки и продаје пића, уклањали!

„Лафарж” је 2016.године парцелу на којој се налази језеро продао, за медије непознатом лицу, а због поступка рекултивације, који је завршен ове године, пренос власништва је још увек у току, мада покренут пре три године?!
Према важећим законима Републике Србије, вода као ресурс не може бити предмет власништва, већ само парцела на којој се вода налази.

Међутим, у пракси долази до малверзација, па тако приватник може да огради своју парцелу и забрани приступ језеру, што је и случај са већином фрушкогорских језера, која су сада у приватним рукама.

Фотографија: Нинтел

-За спасиоце пуне руке посла! Сваке године ситуација све гора, млади родитељи неозбиљни, несавесни, даве се чак и најмања деца! Најопаснији су тинејџери, који се лоптају, гурају, потапају, шутирају једни друге, ту ми улећемо, упозоравамо, а најнеодговорније терамо из воде. Лето за нама, на сву срећу, прошло је без жртава, али је било двадесетак случајева утапања, свих узрасних категорија. Спасли смо и једну баку, Рускињу, која је пливала иза бова, па одједном нестала са површине. Лично сам спасао двојицу младића, који су у потпуно алкохолисаном стању препливавали Саву!
Двогледом сам их са обале пратио и видевши да у даљини посустају, чамцем отишао до њих. Били су толико пијани, да сам их једва извукао из реке, прича Александар Петковић, директор Службе обезбеђења, која има 25 спасилаца, три чамца, три скутера, док је цела плажа Бриони покривена са 30 камера.
Митровачки спасиоци интервенишу и на „дивљим” плажама по позиву грађана, тако да су летос на Малој плажи испод насеља Стари мост, спасили тешко повређеног младића у судару чамаца.

Из Града Сремска Митровица сваког лета упозоравају и апелују на суграђане, али и туристе, да избегавају купање на дивљим плажама, поготово на Белом камену, те да је једина безбедна званична градска плажа Бриони са свим потребним садржајима, које једна плажа треба да има.

Ауторка: Нарциса Божић

Comments

Latest