Митровчани из азбестних зграда у насељу „Никола Тесла” поново шаљу петиције свим надлежним градским, покрајинским и републичким институцијама за рушење објеката опасних по живот, којима је рок истекао још пре 35 година.
„Живим са породицом у овом насељу већ 17 година, деца су била мала када смо купили двособни стан по веома повољној цени и кредитом га отплатили. Тада нисам знао са каквим проблемима ћемо се суочити, а да смо знали никада га не бисмо купили! Убрзо смо се суочили са огромним тешкоћама, већ по усељењу када су мајстори качили висећи део кухиње. Четири дана су тражили носеће греде да укуцају, пошто су ове зграде као из цртаног филма — само од танких азбестних плоча и дасака, овде је проблем и слику окачити!” — жали се Нинослав Аничић, иницијатор свих ранијих петиција, које су још пре десетак година, без одговора, биле упућене на адресе свих релевантних градских, покрајинских и републичких институција.
Зграде од азбеста подигнуте су још 1969. године као привремени монтажни објекти са роком од 20 година. У почетку су то били општински станови подељени бившим митровачким предузећима, „Матрозу”, „Митросу”, Шећерани, који су их после делили својим радницима. Пошто им је рок истекао пре 35 година, зграде су се временом „истопиле” и свелe на конструкцију греда и летава. Било је случајева, кажу станари, да не знајући где да газе, мајстори за антене и оџачари напросто пропадну кроз тавански простор и, на шок станара, заврше код њих у соби.
Посебну опасност по станаре представљају старе, неисправне и дотрајале инсталације, пре свега електричне, чинећи живот у азбестном насељу као у боци са експлозивом. Управо због неисправних инсталација у пожару су нестале две зграде, једна пре 20 година, у близини Основне школе „Свети Сава”, на месту које је подигнута зграда од чврстог материјала, и друга пре 13 година, чији станари још увек нису решили стамбени проблем.

„У пожару су 2011. године потпуно изгорела три стана у нашој згради, у Улици Југ Богдана, док је након интервенције ватрогасаца цела зграда била неупотребљива. Пошто је шест породица остало без крова над главом, од града смо тада добили једнократну новчану помоћ од 100.000 динара и обећање градоначелника Бранислава Недимовића да ће нам се решити стамбени проблем. Међутим, ево, прошло је од тада 13 година и још увек ништа!” — огорчена је Славица Крстић, која је са децом све ове године у приватном стану.

Иако је тада, како су медији извештавали, станарима обећана израда Плана детаљне регулације за Насеље „Никола Тесла” у циљу подизања спратности целог насеља на четири спрата и приземље, такозвано П+4, како за редакцију Кораци потврђују у ЈП Урбанизам, ти планови још увек нису направљени. Њиховим доношењем и усвајањем потенцијалним инвеститорима било би омогућено, да, након рушења целог азбестног насеља, станарима омогуће станове у новим објектима од чврстог материјала, те могућност продаје преосталих станова.
У граду 15 азбестних објеката
Иако још увек не постоји катастар азбестних објеката, према незваничним подацима, у граду их укупно има 15, 10 једноспратних зграда у насељу „Никола Тесла”, две у близини Основне школе „Свети Сава”, три монтажне куће у „Бриловом” насељу и зграда старе Медицинске школе у којој су средњошколци 20 година похађали наставу, а сада је тамо смештена администрација Дома здравља. Стара Основна школа „Добросав Радосављевић-Народ“ у Мачванској Митровици, такође од азбеста, срушена је и на њеном месту подигнута нова од чврстог материјала.
Опасност од азбестозе
Европски парламент још је 1976. године донео одлуку о ограничавању употребе азбеста, док је 2005. године у свим земљама чланицама ЕУ забрањена његова производња и употреба.
О штетности етернит плоча говори податак да је највећи судски процес у Европи подигнут против власника италијанске компаније „Етернит”, који се терети за смрт 2.800 особа, запослених у компанији, оних који су живели у њеној близини, као и купаца који су плоче уграђивали у куће. Азбест је опасан по здравље због своје структуре попут иглица, које се удисањем азбестне прашине забадају у плућне мембране изазивајући азбестозу, са симптомима хроничне упале плућа или у тежим случајевима рак плућа.
Ауторка: Нарциса Божић