Изјава градоначелника Сремске Митровице Бранислава Недимовића на јучерашњој седници Скупштине града, да „ново време захтева нове људе и нову енергију”, те најава „темeљне реконструкције у оквиру градске управе и јавних предузећа”, демантована је именовањима „нових” директора јавних предузећа и установа, међу којима се већина годинама, а неки и деценијама, само ротирају на митровачкој политичкој сцени, мењајући дресове и функције.
Тако је за директора ЈКП „Топлификација” постављен Милош Ковач, дојучерашњи директор „Градског становања”; Дражен Риђошић, начелник Градске управе за социјалну заштиту, сада ће бити на челу ЈП „Срем-гас”; лице већ деценијама познато у јавном животу Сремске Митровице, још од кафе бара у Визиторском центру Царске палате Сирмијума, преко директорског места Пословно-спортског центра „Пинки”, до начелника за културу Васиљ Шево, од сада је директор ЈКП „Водовод”; Атлетски стадион и даље ће водити Дарко Гавриловић, док је највеће изненађење старо лице „из нафталина” Бојан Гаврић, некадашњи директор од пре више од деценије Дирекције за изградњу града, сада ЈП „Урбанизам”.
Што се установа културе тиче, и ту ће у директорским фотељама и даље седети Митровчанима добро позната лица: Дејан Уметић на челу Архива Срема, Андрија Поповић, бивши и садашњи директор Музеја Срема, Марија Вуруна, директорка Галерије „Лазар Возаревић”, бивши начелник за културу у ранијем мандату, већ запослен у Заводу за заштиту споменика културе Илија Недић сада је на руководећем положају, Александар Будошан, бивши директор Установе за неговање културе „Срем” само је прешао у суседни „Сирмијумарт”, док ће бивша градоначелница Светлана Миловановић водити Позориште „Добрица Милутиновић”.
– У једној лепој емисији, сниманој у градском парку, градоначелник је лепо причао о новим лицима која ће водити град. Међутим, ми овде видимо све стара, добро позната лица, овде се ради само о ротацији – ко је био начелник, сад је директор, ја ту не видим ништа боље за Град Сремску Митровицу! Ради се о томе да се задовоље апетити оних који су били у кампањи, то ништа добро неће донети, све ће и даље бити по старом – рекао је за скупштинском говорницом Владимир Петковић, шеф Одборничке групе ГГ „Град за све нас”.
Његов заменик Александар Уметић негодовао је због, како је нагласио, тенденциозног кашњења у достављању материјала о изборима и именовањима директора јавних предузећа, јуче пред почетак заседања Скупштине града у 9.40, због чега су одборници опозиције били онемогућени да се темељније припреме за ту тачку дневног реда.
– Двадесет година овде виђамо иста лица, срамно је што се већина људи са купљеним дипломама налази на руководећим позицијама у граду – рекао је Уметић.
Опозиција тражи ванредну скупштину посвећену литијуму
Свих 21 опозиционих одборника – петоро из „Митровице против насиља”, троје из „Крени-промени-Млада Митровица”, 11 из ГГ „Град за све нас” и два независна одборника – потписало је захтев Скупштини града за заказивање ванредне скупштине посвећене ископавању литијума.

„Имајући у виду ситуацију поводом потенцијалног ископавања литијума и бора на подручју Лознице, а које би произвело негативан утицај на животну средину и здравље становника Сремске Митровице с обзиром на близину ова два града, као и на потенцијално загађење подземних вода и реке Саве, тражимо сазивање седнице Скупштине града са само једном тачком дневног реда – изјашњавање о копању литијума”, стоји у захтеву.
По пријему захтева, председник Скупштине града дужан је да у року од седам дана закаже седницу, која ће се одржати најкасније 15 дана од дана подношења захтева.
Стара лица и у начелништвима
На јутрошњој седници Градског већа којом је председавао градоначелник Бранислав Недимовић постављени су вршиоци дужности у укупно десет градских управа.
Међу њима су, изузев неколико медијима непознатих лица, углавном déjà vu дугогодишњи функционери, као Душко Шарошковић, деценијски начелник Градске управе за буџет и финансије; Урош Веселиновић са места шефа Комуналне полиције долази за начелника Градске управе за инфраструктуру и имовину; Весна Вујановић остаје начелница Градске управе за урбанизам; Владимир Павловић, бивши председник Скупштине града сада ће бити начелник за културу; директор Агробизнис инкубатора Радосав Панић водиће Градску управу за пољопривреду; дојучерашња заменица начелника за социјалну заштуту Слађана Мирчета биће начелница Градске управе за опште послове, док ће бивши директор Агенције за рурални развој и бивши заменик градоначелнице Петар Самарџић од сада бити начелник за Е-послове.
Оно што Митровчане највише интригира јесте рад нове Е-управе за екологију, од које се у будућности највише очекује, а пред којом су, такође, и највећи изазови, обзиром на постојање топионице, ваљаонице, као и предузећа за прераду гума у највећем сремском граду, због чега је Сремска Митровица у самом врху по загађености ваздуха у Србији.
Ауторка: Нарциса Божић