Skip to content

Инспекција утврдила: Велика еколошка штета нанета фрушкогорским пашњацима

Преоравање велике површине пашњака на подручју Националног парка "Фрушка гора", у близни Шуљма, означено је као незаконито дело.

Илустрација: ShutterStock

Инспекција је наложила приватнику који користи земљиште да омогући преораним површинама да се самообнове самониклом вегетацијом, наводи се у записницима о надзору у које је 021.rs имао увид.

Предмет је предат одељењу еколошког криминала полиције Сремске Митровице, на даље поступање, будући да је констатована велика еколошка штета.

Инспекција Покрајинског секретаријата за заштиту животне средине, на терен је изашла по пријави Удружења за заштиту шума, а у вези са заоравањем пашњака на подручју између Гргуреваца и Шуљма, на локалитету „Шуљамачка главица”, у режиму другог и трећег степена заштите Националног парка.

Први излазак на терен био је 14. марта ове године. Надзор је завршен 8. априла.

Утврђено је, пре свега, да је реч о земљишту у државној својини коју је јавним надметањем на коришћење добило приватно лице.

Инспекција је утврдила да је већи део површине од око 16 хектара обрађен недавно, највероватније током зиме 2023/2024 године.

"На овом делу травно станиште је нарушено обрадом плитким плугом, крупном тањирачом и подривачем. Један мањи део јужно од пута, површине 2,5 хектара је под житом. Увидом у сателитски снимак може се закључити да је целокупна целина била природно, претежно под травом до марта 2023. године. Обрада земље и сејање жита одвијали су се вероватно у другој половини 2023. године", пише у записнику о инспекцијском надзору.

То није једини део који је обрађен. На делу од 5,7 хектара, затечено је жито, посејано вероватно током касног лета или ране јесени 2023. године. Прегледом сателитских снимака, инспектори су закључили да је ова целина била обрађивана и коришћена за ратарство још од априла 2020. године, а неки њени делови и од раније.

Трећа целина је такође раније преоравана, и вероватно још од 2016. обрађивана и коришћена за ратарство.

"Већи део целог простора је у режиму заштите трећег степена, док је мањи део у режиму заштите другог степена. Прва целина се води као пашњак, осим малог дела који се води као шума", наводи се.

И остале целине се воде као пашњаци, а мањим делом као шуме.

Приликом надзора, приватни пољопривредник који користи ово земљиште рекао је инспекторима да он није спроводио те радове на пашњацима и да нема сазнања ко је то урадио.

"Велики сам пољопривредник, обрађујем пуно земље. Моје пољопривредне машине су јако велике и са њима не бих могао да приступим предметној локацији. Земљу коју сам узео у закуп, узео сам из разлога да би вршио испашу по систему 'крава-теле', међутим, из породичних разлога нисам кренуо у тај пројекат", навео је он.

Надзирани пољопривредник је инспекторима рекао и да је у међувремену раскинуо уговор о закупу који је имао са Министарством пољопривреде и да је то доставио полицијским службеницима.

Инспекција је, након давања изјаве и прегледа стања на терену, утврдила да су обрадом земље која се води као пашњак, односно шума, вршене радње противне њиховој намени.

Фотографија: Одбранимо шуме Фрушке горе

"Обрадом земље на травним стаништима извршено је њихово нарушавање и оштећивање, што је значајан неповољан утицај на живи свет, еколошки интегритет и естетска обележја предела", истиче се у налазу инспекције и додаје да за овакве радове није исходовано решење о условима о заштити природе.

Кориснику земљишта наложене су мере за отклањање незаконитости, што подразумева да се након скидања летине два пут покоси терен са изношењем откоса, током лета и потом и јесени 2024. године, уз претходно исходоване услове за заштиту природе. Потом је неопходно још једно кошење током лета 2025. године.

Део који се води као пашњак или шума, а станиште је нарушено, потребно је да се што пре изравна ваљком и потом такође, три пута покоси.

Инспекција је по службеној дужности због ових незаконитости обавила и надзор Јавног предузећа "Национални парк Фрушка гора".
Поводом ових налаза Покрет Одбранимо шуме Фрушке горе навео је да чињеница да је инспекција констатовала да је на једном пашњаку преоравање урађено још 2019. године "говори о примарној одговорности управљача ЈПНП 'Фрушка гора' који је све ово знао пет година и ништа није предузео'.

"Чекамо још информације од Министарства пољопривреде, јер је њихова надлежност везана за давање пашњака у закуп лицу које нема стоку на општинском конкурсу. Наравно, локална мућка локалних тајкуна је у питању. Одговорност је општинских службеника и партијаца функционера, вероватно", тврди Покрет ОШФГ.

Они наглашавају да ово са пашњацима потврђује "ниво неодговорности и несавности у раду управљача".

"Партијска селекција довела је до тога да се међусобно штите они који би требало да спроводе закон и они који га крше, док се штета наноси јавном природном добру", закључује Покрет ОШФГ.

Иначе, на подручју између Гргуреваца и Шуљма, које је сад прекривено пашњацима, а делом и житом, некада су живеле строго заштићене врсте птица и расле заштићене врсте биљака.

Званично, овај део који обухвата 30 хектара пашњака је на 15 година закупио пољопривредник од Града Сремске Митровице на јавном надметању за пољопривредно земљиште, по цени од око 1.000 евра

Преузето са 021.rs, Драгана Прица Ковачевић

Comments

Latest