Вероватно се сећате да је група активиста покрета Крени промени Млада Митровица почетком године проводила време пред општином и анимирала суграђане да својим потписом подрже иницијативу за бесплатне уџбенике.
Ова иницијатива је имала инспирацију у финансијском положају младих родитеља који неретко долазе тешко до запослења, а још теже до решења стамбеног проблема.
Родитељи су због тога у тешкој финансијској ситуацији, а куповина уџбеника за децу представља додатни удар на породични буџет. Наравно да су деца угрожена због такве ситуације. Родитељи упркос личном одрицању, морају да жртвују и потребе деце да би се обезбедили уџбеници и школски прибор.
Сакупљање оверених потписа трајало је 40 дана.
Грађани су се одазивали у великом броју, а ограничавајући фактор је био број оверивача и дужина термина за оверу потписа, што је додатно демотивисало људе који су желели да потпишу, јер су дуго морали да чекају у реду како би се њихов потпис оверио.
Коначно 25.03.2024. године предата је Народна иницијатива са 3.839 потписа грађана Сремске Митровице.
Према Закону о референдуму и народној иницијативи Члан 69, надлежни су дужни да о народној иницијативи одговоре на првој наредној седници, односно најкасније у року од 90 дана од дана покретања народне иницијативе.
26.04.2024. су расписани локални избори и градска власт је народну иницијативу пребацила као „врућ кромпир” будућој власти, користећи ситуацију да се неизјасни о вољи својих суграђана.
Како је сада завршено формирање органа локалне власти, очекује се да ће се Скупштина позабавити вољом својих грађана.
Јасно је да актуелни градоначелник Сремске Митровице има искуство са републичког нивоа власти. Знамо како се Скупштина Републике Србије односи према народној иницијативи о забрани рударења литијума и бора на територији Србије.
Надамо се да ће локална власт имати више слуха за вољу својих грађана и да ће се изјаснити о Народној иницијативи за бесплатне уџбенике.
Одлучивање о иницијативи
Члан 69
Народна скупштина је дужна да о предлогу садржаном у покренутој народној иницијативи одлучи на првој наредној седници у редовном заседању а најкасније у року од шест месеци од дана покретања народне иницијативе, на начин и по поступку утврђеним Уставом и законом или пословником Народне скупштине.
Скупштина аутономне покрајине односно јединице локалне самоуправе дужна је да о предлогу садржаном у покренутој народној иницијативи одлучи на првој наредној седници односно најкасније у року од 90 дана од дана покретања народне иницијативе, на начин и по поступку утврђеним Уставом и законом, односно статутом аутономне покрајине или јединице локалне самоуправе или пословником скупштине.
Када скупштина прихвати општу иницијативу, обавезује надлежно радно тело да припреми предлог одговарајућег правног акта и дужна је да о том акту одлучи у року од 120 дана од дана прихватања опште иницијативе.
У припреми акта из става 3. овог члана, има право да учествује представник иницијативног одбора.
Ауторка: Марица Јовановић