Srce šampiona

Klivlend je pokazao šampionski karakter i odigrao je najbolju utakmicu u ovogodišnjem plejofu kada su već uveliko bili prežaljeni, čime su uneli bar malo neizvesnosti u skoro pa dosadno finale. Kajri Irving je posle odlične partije u trećoj utakmici odigrao još bolje sa 40 poena (trojke 7/12), 7 skokova i 4 asistencije. Lebron Džejms je ostvario tripl-dabl sa 31 poenom, 10 skokova i 11 asistencija. Kevin Lav je dodao 23 poena (6 trojki), Tristan Tompson je konačno imao više skokova od Stefa Karija – uhvatio je 10 lopti. Džej Ar Smit je ponovio dobru partiju sa 15 poena (trojke 5/9), a napokon je bilo i pomoći sa klupe koja je ubacila 23 poena – pre garbage time-a. S druge strane, KD je bio odličan sa 35 poena ali niko ga nije pratio. Klej Tompson je bio solidno šuterski raspoložen, ali zbog Karijeve anemične partije, on nije imao dovoljno lopti ni prostora za bolju partiju. Kari je imao najgori +/- od svih igrača Voriorsa -25, što najbolje ilustruje očajno izdanje: 14 poena (trojke 2/9) i 10 asistencija. Statistika ne pokazuje njegovu bezvoljnost i nespremnost da preuzme loptu u svoju ruke pri agresivnoj odbrani Klivlendovih bekova. Okom statistike Drejmond Grin imao je dobro veče sa 16 poena, 14 skokova i 9 asistencija. Međutim, Grin je loše šutirao trojke (1/6) i nije koristio prilike koje mu je ostavljala taktika Kavsa, a posebno je oštetio svoju ekipu nezrelošću, večitim br(b)ljanjem i nepotrebnim ispadima besa koji ga umalo nisu koštali isključenja.

Treba poštovati doslednost šampiona u želji da igraju košarku na svoj način: nisu usporili tempo niti igrali ružno, već su pobedili najbolju ofanzivnu ekipu u istoriji košarke najboljim napadom u jednoj finalnoj utakmici svih vremena! Kavalirsi su ubacili 24 trojke i tako postavili plejof rekord! U prethodnoj utakmici, promašaji sa linije za tri poena koštali su ih pobede ali sinoć su igrali nestvarno dobru košarku sa neverovatnom energijom. Taj pristup Voriorsi nisu mogli da prate i suštinski su izgubili utakmicu u prvoj četvrtini, tačnije, u prvih 6 minuta.

1/4:

Klivlend je rešio da ode šampionski! Igrajući hrabro i sa neviđenom energijom Kavsi su na početku prosto razneli Voriorse jer je posle samo 4 i po minuta na semaforu bilo 24:9! Ovo je bilo prvi put u seriji da je šampion bio sjajan u šutu za tri poena – najpre je Džej Ar ubacio dve trojke, onda je Kajri pogodio jedan step-back preko Karija, da bi zatim Lav ubacio još dve. Lebron je bio režiser iz senke – trudio se da pokrene Lava (u tome je uspeo jer je krilni centar imao 10 poena za nepunih 5 minuta!) a svima se konačno priključio i Tristan Tompson sa par sjajnih ofanzivnih skokova. Stef Kari se u prvoj polovini četvrtine istakao – izgubljenim loptama na pola terena! Stiv Ker je morao da igra su „Petorkom smrti“ još od šestog minuta, ali to mu nije mnogo pomoglo. Odbrana Kavsa bila je neverovatna: odjednom je delovalo da ne postoje linije dodavanja i da Voriorsi ne mogu da pronađu nijednog slobodnog igrača. Tajron Lu je izašao sa sjajnom taktikom: Karija i KD-a udvajati kako prime loptu i, ovaj put zaista, naterati Grina da ih kazni – Drejmond je bio očajan u tome: srljao je u napadu, nepotrebno je jurio u kontre i promašio je nekoliko otvorenih šuteva. Izgubljene lopte se, naravno, podrazumevaju. Krajem četvrtine postavilo se pitanje mogu li Kavsi da održe sjajnu odbranu tokom cele utakmice? Uz to, Klivlend je napokon imao ogromnu prednost u skoku jer je posle 8 minuta bilo čak 12:3. Polovinom četvrtine probudio se KD. Pogodio je nekoliko šuteva preko ruke i posle par minuta stigao je do 10 poena, a prednost Kavsa iznosila je svega 6 poena. Kada je u igru ušao Šon Livingston umesto Kleja Tompsona, igra Voriorsa odjednom je dobila ustaljeni ritam i izgled dobro podmazane mašine. Ričard Džeferson je bio odličan sa klupe: solidno je pokrivao KD-a i bio je agresivan u napadu. Na dva minuta do kraja četvrtine Grin je pokazao da će zauvek ostati labilan igrač: boreći se za jednu loptu laktom je u bradu udario Šamperta i bunio se što su sudije njemu dosudile faul. Usledila je tehnička greška i poklonjeno slobodno bacanje. Kavsi su izveli neverovatnih 22 slobodna bacanja u prvih 12 minuta. Najimpresivniji deo njihove nestvarne prve četvrtine bilo je to što su postavili rekord finala po broju poena u jednoj četvrtini – 49 poena, od kojih je Lebron postigao svega 8! Samo zbog toga što je Klivlend loše šutirao slobodna bacanja – promašili su 8 – nije bilo više od 20 razlike. Lav je bio sjajan sa 14 poena, pratili su ga Irving sa 11 i Džej Ar sa 6. Lebron je uobičajeno bio odličan sa 8 poena, 4 skoka i 6 asistencija. Kavsi su tek u četvrtoj utakmici uspeli da istovremeno pokrenu Irvinga i Lava. S druge strane, Kari je bio potpuno izgubljen (0/5 iz igre, 2 prodate lopte) a jedini Durant je bio koliko-toliko solidan sa 10 poena.

2/4:

Ker je počeo drugu četvrtinu sa petorkom bez Karija i KD-a, ali zato sa Ianom Klarkom. Ipak, pošto su to minuti koje Lebron provodi na klupi, a KD se vratio na teren posle dva minuta, prednost Klivlenda odjednom se istopila sa 16 poena na kraju prve četvrtine na podnošljivih 9. Još upadljivije je bilo odsustvo energije iz prve četvrtine. Onda je Kajri preuzeo napad u svoje ruke.  Irving je sjajno počeo drugu deonicu sa 5 poena. Dok se Kralj odmarao, Kavsi su zaostajali 5 razlike – što se može smatrati uspehom jer su na prošloj utakmici bili -10 za dva minuta koja on nije proveo na terenu. Izgledalo je da Voriorsi polako dolaze do svoje igre da bi onda Džej Ar Smit pogodio trojku u zadnjoj sekundi napada sa 10 metara! Energija se sa tim pogotkom vratila u zgradu, a Kajri i Lebron su se pobrinuli da prednost dostigne 20 poena. Irving je na prethodnoj utakmici promašio čak 7 trojki, ali sinoć je bio sjajan sa perimetra sa 4 trojke iz pet pokušaja u prvih petnaestak minuta. Kavsi su prvo poluvreme odigrali na najvišem mogućem nivou: igrali su odličnu odbranu i nestvaran napad, taktički su bili besprekorni, Velika trojka imala je veliko veče, a cela ekipa neverovatno je šutirala trojke 13/22. Irving je bio nezaustavljiv u prvom poluvremenu sa 28 poena (11/14), Lebron je dodao „tihih“ 22 (7/11), a Lav 17 (trojke 4/5). Kavsi su postavili rekord NBA finala po broju poena za jedno poluvreme – 86! Samo zahvaljujući Kevinu Durantu prednost nije iznosila preko 40 poena – iako je tako izgledalo. KD je bio usamljeni zrak svetlosti u crnoj igri Voriorsa sa 22 poena (6/9 iz igre, 8/8 slobodna bacanja). Jedinu pomoć imao je u Šonu Livingtonu koji je bio odličan sa 10 poena sa klupe. Kari je bio prošlogodišnja verzija samog sebe iz finala – bez dovoljno energije na terenu i spremnosti da pokrene svoju ekipu kad je to najpotrebnije. Grin je opet (!!!) bio nezreo, brzoplet i nesiguran, a Klej je iščezao sa terena. Ipak, zasluge pripadaju igračima Klivlenda – bilo je to najbolje poluvreme koje su ikada odigrali u plejofu!

3/4:

Početak drugog poluvremena Voriorsi su otvorili sa dva p&r-a Grina i Karija za brzih 4 poena. Tajron Lu je odmah zatražio „popovićevski“ tajmaut posle samo 60 sekundi da bi podsetio svoje igrače na dogovor iz poluvremena. Kavsi su odmah uzvratili sa trojkama Irvinga i Lava. Lebron je zatim izveo jedan olstar potez u kontri: podigao se u vazduh na liniji za slobodno bacanje ali, kako niko od njegovih saigrača nije bio slobodan, nemajući kud, Džejms je bacio loptu na tablu, uhvatio ju je i zakucao za savršen highlight! Kevin Lav je bio neverovatan sa linije za tri poena jer je početkom drugog poluvremena imao 6 pogodaka uz samo jedan promašaj. Kad su Voriorsi počeli da kontrolišu utakmicu, Grin je – po ustaljenom običaju – napravio budalaštinu. Najpre je napravio nepotreban faul nad Kevinom Lavom a onda je otišao kod sudija i „zamalo“ dobio drugu tehničku. Onda se ispostavilo da je u prvoj četvrtini, tehničku dobio Stiv Ker a ne Grin pa je „Veliki Lajavac“ ostao na terenu. Prema zvaničnom zapisniku tehničku je dobio Grin ali sudije su objasnile da je to bila greška i da je, umesto njega, trener  Golden Stejta bio kažnjen. Sasvim bizarno! Posle tog neobičnog događaja, stvari su počele da se odvijaju u korist Voriorsa: iščezla je energija u igri Kavsa, a odbrana Golden Stejta odjednom je postala neprobojna dok je napad bio kao iz udžbenika Stiva Kera. U tim trenucima, Kavsi su pomoć dobili sa neočekivane strane – Deron Vilijams pogodio je iz igre po prvi put u četiri utakmice, a onda je i Korver ubacio jednu trojku preko Karija i vratio prednost na sigurnih 16 poena. Završetak četvrtine obeležile su trojke Vilijamsa i Džejmsa a Klivlend je na kraju treće deonice imao 20 ubačenih trojki! Šta god da su Voriorsi radili, Kavsi bi uzvratili trojkama! Bila je to košarka na apsolutnom vrhuncu!

4/4:

Dok se Lebron odmarao, njegova ekipa primila je dve brze trojke i nemoćni Lu opet je morao da zatraži tajmaut posle 65 sekundi. Neobična druga petorka uspela je da spusti prednost Kavsa na 11 poena, ali Irving se pobrinuo sa 5 vezanih poena da svi u hali mogu da odahnu. Lu je na terenu držao Korvera koji je u odbrani preuzimao Karija što ovaj nikako nije mogao da iskoristi. Klivlend je nastavio da dominira u skoku – što im je omogućavalo da igraju po nekoliko napada u jednom posedu – a Golden Stejt je izgubio sve prepoznatljive odlike svoga napada: nije bilo protoka lopte, čak ni prepoznatljivih izolacija za KD-a sve se odvijalo po inerciji i uhodanoj navici, bez vidljive želje da se igra do kraja.