Presto i drugi

Golden Stejt 113 : Klivlend 91

Kevin Durant je želeo svima da pokaže da mu je dosadilo da bude uvek drugi – tj. da je uvek iza Lebrona Džejmsa. Tri puta je bio drugi u izboru za najkorisnijeg igrača (sva tri puta MVP bio je Lebron), izgubio je finale od Kralja 2011. godine, ima očajan međusobni skor u regularnoj sezoni sa samo 3 pobede i čak 18 poraza, itd. Ovaj put, KD je u prvom poluvremenu sa lakoćom došao do 23 poena, 4 skoka i 6 asistencija. Većini NBA igrača potrebno je oko 30 minuta za ovakav učinak, ali, okom tradicionalne statistike, Voriorsi i Kavalirsi su u prvom poluvremenu zamenili uloge: Klivlend je imao 12 izgubljenih lopti a Golden Stejt samo jednu, uz to Dabsi su uspeli da uhvate čak četiri ofanzivna skoka više (11:7), a u poenima iz reketa tim iz Zaliva rasturio je protivnika sa neverovatnih 41-16! Na kraju poluvremena, rezultat od 60-52 za domaći tim nije pokazivao pravo stanje na terenu jer bi inače Kavsi gubili sa bar 20 poena razlike! Golden Stejt je imao čak 18 šuteva više – podatak se posebno ističe jer je prednost u skoku trebalo da pripadne šampionu (na kraju je tako i bilo ali Klivlend je kotrolisao skok tek kad je utakmica bila uveliko rešena). Durant (38 poena, 8 skokova, 8 asistencija) je u prvoj utakmici nadigrao Džejmsa ali utakmicu je pre svega dobila odbrana Voriorsa koja je iznudila čak 20 izgubljenih lopti od igrača Kavsa. Durant je postao, posle Šekila O’Nila, igrač sa najviše poena u jednoj finalnoj utakmici bez ijedne izgubljene lopte.

Ono što su propustili da urade tokom prvog poluvremena, Voriorsi su učinili početkom treće četvrtine: odbrana je bila na najvišem nivou, na štitu Konjanika pokazale su se prve pukotine, a posle samo par minuta semafor je pokazivao 21 poen prednosti. Klivlend su u prvom poluvremenu u igri držali Džejms i Irving – i dve lične Dremonda Grina koji je zbog toga ranije morao na klupu  – ali u drugom poluvremenu njih dvojica nisu mogli da probiju odbranu Ratnika tako da je utakmica bila odlučena već polovinom treće četvrtine. Grin i Tompson ( 6 poena, šut iz igre 3/16) [1]Bilo je nečeg dirljivog u tome kako su se saigrači trudili, tokom drugog poluvremena, da Kleju upute lopte kako bi proradio čime su, verovatno, samo produbili njegovu frustraciju. su na prvi pogled imali slabije veče, ali njihovi problemi u napadu nisu ih omeli da odigraju fenomenalnu odbranu. Ponajviše zahvaljujući njima dvojici, zajedno su iz igre šutirali 6/28, Golden Stejt je imao prosečno šutersko veče (šut iz igre 42%, za tri poena 36%), ali upravo zahvaljujući njima dvojici, tačnije njihovom defanzivnom učinku, to se nije ni primetilo. Dabsi su uspeli ne samo da uspore Kralja i njegovog paža Irvinga, već su potpuno zaustavili ostatak njihove ekipe: Tristan Tompson se nije video na terenu, Džej Ar Smit je postigao svega tri poena a Korver i Vilijams nijedan! Iman Šampert je sa pet poena imao bolji učinak od Tompsona, Korvera, Vilijamsa i Smita – zajedno !?! Lebron je sa 28 poena i 15 skokova, po običaju bio najbolji igrač šampiona ali je uz 8 asistencija dodao neprihvatljivih 8 izgubljenih lopti. Lav je imao 15 poena i neverovatan 21 skok – ali nikada u istoriji finala statistika nije više ličila na bikini – jer to je bilo sasvim neprimetno i bez ikakvih pozitivnih posledica po njegovu ekipu.

Golden Stejt je uspeo da završi utakmicu sa svega 4 izgubljene lopte, uz čak 31 asistenciju! Međutim, njihova igra u napadu je, usled obilja promašenih otvorenih šuteva, bila tek solidna – što samo može da raduje pripadnike nacije Dabsa jer postavlja se pitanje koliko razlike bi bilo da su igrali odlično?

Kari je utakmicu počeo promašajima ali krajem prve četvrtine probudio se sa dve trojke i dva prelepa ulaza (i par promašenih zicera). Istina, na drugom kraju terena, Kari je bio meta svakog napada Kavalirsa. Po oprobanom i uspešnom receptu, igrači kluba iz Ohaja neumorno su ga napadali iz p&r-a, što im se tokom većeg dela prve četvrtine isplatilo. U trećoj deonici, Stef je odigrao fenomenalno, ubacio je 4 trojke i suštinski rešio sve nedoumice oko pitanja pobednika. Kada Kari igra kao sinoć, Klivlendu ne preostaje puno toga što može da uradi. Kari je nastavio niz čudesne efikanosti u ovogodišnjem plejofu – 6/11 za tri poena, 11/22 iz igre –  a dodao je i 10 asistencija i 6 skokova. Posle malo sporijeg početka, sa lakoćom je kažnjavao centre Klivlenda nakon preuzimanja. Iako je igrač utakmice bio Durant, Kari je, kao i uvek, imao najbolji +/- od svih igrača Golden Stejta: +20.

Utakmica je bila interesantna samo u prvoj četvrtini jer je od naredne deonice postalo upadljivo da je Golden Stejt mnogo bolji i da je samo pitanje minuta kada će prednost postati nedostižna. U tom smislu, prvi meč nije ispunio očekivanja publike: favoriti su relativno lako napravili dvocifrenu prednost i bez problema je uvećavali do kraja meča. Ipak, valja podsetiti, da su Voriorsi prošle godine prva dva meča dobili sa 15 i 33 poena razlike, a onda su narednu u Klivlendu izgubili sa 30! Pre nego što ustoličimo pretendente na kraljev presto i krunišemo ih titulom najboljih igrača lige, treba sačekati dva meča u Ohaju.

Izvesno je da će Džejms i dalje moći da zadrži svoj kraljevski nadimak ali presto će uskoro verovatno morati da ustupi nekome drugome. Da li će to biti Kari ili Durant, sasvim je svejedno.